Zpracujte svou úrodu chytře a na celý rok pomocí sušičky na ovoce a zeleninu

24.08.2022

Sezóna sklízení vrcholí a mnozí hledají recepty, jak svou úrodu co nejlépe a nejchutněji zpracovat nebo uchovat. Patříte-li také mezi vášnivé pěstitele ovoce a zeleniny, máme pro vás pár zajímavých a chutných tipů, jak si můžete svou úrodu uchovat po celý rok. V hlavní roli se představí sušička ovoce a pár tradičních i netradičních receptů, jak sušit ovoce, zeleninu a houby.

.

.

.

Jak sušit ovoce

.

Sušené ovoce je nejen chutnou a zdravou pochoutkou, ale také bohatým zdrojem vitamínů, minerálů a stopových prvků. Blíže jsme se tomuto tématu věnovali v článku „Proč je dobré sušit úrodu? Pro vitamíny a zdravé účinky plodů, které si dopřejete i v zimě“.  

.

Sušit můžete téměř jakékoliv ovoce, které se vám na zahrádce urodilo. Mezi nejoblíbenější patří jablka, hrušky, meruňky nebo švestky. K sušení vybírejte pouze zralé plody bez plísně a jiného poškození. Ovoce umyjte, usušte, nakrájejte na stejně velké kousky a rozložte na plata sušičky. Sušte při teplotě cca 55 °C. Správně usušené ovoce musí být kožnaté a ohebné.

.

Co ale dělat s přezrálými plody? I pro ně jsme našli výborné využití …

.

Ovocná kůže aneb mlsejte zdravě

.

Ovocná kůže neboli sušené ovocné placky jsou v současné době hitem a zároveň zdravou pochoutkou. K jejich výrobě jsou nejlepší právě přezrálé plody. A jak na to? Příprava je velmi jednoduchá. Ovoce vložte do mixéru a vytvořte pyré. V případě potřeby propasírujte. Tvrdší plody jako např. jablka můžete před rozmixováním krátce povařit. Směs si můžete libovolně dochutit, např. skořicí či jiným oblíbeným kořením. K sušení jsou ideální sušičky se speciálními platy na tekuté suroviny, dobře však poslouží i pečicí papír.  Směs nalijte na plát ve vrstvě cca 3-4 mm. Sušte při nízké teplotě (40-60 °C), dokud se placka nelepí na dotek. Hotové stočte do ruličky a převažte provázkem nebo stuhou. Skladujte ve vzduchotěsné nádobě v chladnu mimo přímé sluneční světlo. Takto vám placky vydrží až několik měsíců. Díky sušení si zachovají většinu živin, vitamínů a minerálů, takže můžete mlsat zdravě a bez výčitek. Na přípravu ovocné kůže můžete využít meruňky, hrušky, jablka, jahody, rybíz a další ovoce podle chuti. Jednotlivé druhy můžete zpracovat samostatně, nebo je jakkoliv kombinovat. Je to jen na vás a vaší chuti.

Domácí ovocný čaj

.

Patříte mezi milovníky čaje? Pokud ano, zkuste si vyrobit domácí ovocnou čajovou směs. Správně uskladněná vám vydrží po několik měsíců a zároveň může posloužit jako krásný dárek pro vaše nejbližší.

.

Ovoce, kterého máte nadbytek (např. jablka, hrušky, švestky, meruňky, hroznové víno, ostružiny, borůvky …) omyjte a nakrájejte na menší kousky. Pro zvýraznění výsledné chutě čaje můžete přidat také zázvor nebo kůru z citronu či pomeranče. Vše rozložte na plata sušičky a při teplotě cca 50-55 °C usušte úplně do sucha. Výborné jsou sušičky se speciálními tácky na sušení bylinek. K sušení drobného ovoce však dobře poslouží také pečicí papír, který je krásně prodyšný a propustí teplý vzduch.  Usušenou směs můžete rozdělit podle jednotlivých druhů nebo namíchat podle vlastní chuti a fantazie. Skladujte v dobře uzavřených nádobách.

.

Příprava čaje: do šálku vložte 1 lžíci čajové směsi, zalijte horkou vodou a nechte přibližně 10 minut louhovat. Do čaje můžete přidat i různé druhy koření jako např. skořici, hřebíček, vanilku nebo oblíbenou bylinku.

Jak sušit zeleninu?

.

Také vás večer honí mlsná a málokdy odoláte? Připravte si zdravou variantu vašich oblíbených brambůrek, a to ve formě zeleninových chipsů. Variant máte hned několik.

.

Zeleninové chipsy

.

z červené řepy

.

Řepu oloupejte a nakrájejte na tenoučké plátky. Do misky dejte 0,5 dl vody a jablečného octa a polévkovou lžíci olivového oleje. Vložte nakrájené plátky řepy, dobře promíchejte a nechte čtvrt hodiny odležet. Jednotlivé plátky naskládejte na plata sušičky, osolte a sušte úplně do sucha a křupava.

.

cuketové

.

Cuketu umyjte, usušte a se slupkou nakrájejte na tenoučké plátky (cca 3 mm). V misce smíchejte 2 lžíce olivového oleje, 3 lžičky sušeného česneku, půl lžičky soli, pepř a hrst nasekané petrželky. Přidejte nakrájenou cuketu a promíchejte. Plátky cukety rozložte na jednotlivá plata sušičky a sušte při teplotě cca 50 °C dokřupava.

.

mrkvové a petrželové

.

Mrkev a petržel očistěte a oloupejte. Nakrájejte na tenká kolečka (můžete použít struhadlo s jedním nožem). Postupujte stejným způsobem jako u cuketových chipsů, jen do směsi nedávejte sušený česnek a sušte při teplotě na 60 °C.

Zeleninová směs do polévky

.

Do polévky si můžete nasušit nejrůznější druhy zeleniny – mrkev, petržel, celer, cibuli, česnek … Postup je velmi jednoduchý. Zeleninu oloupejte, očistěte a nakrájejte na malé kousky. Rozložte na tác sušičky a sušte při teplotě cca 50 °C dokud není zelenina zcela usušená. Skladujte ve sklenicích s víkem nebo plátěných sáčcích zavěšených na suchém, chladném a vzdušném místě. Teplota v místnosti by neměla překročit 15 °C.

Nakládaná sušená rajčata po italsku

.

Rajčata nakrájejte na tenké plátky, cherry rajčátka rozkrojte na půlky. Nechte vykapat a osušte papírovou utěrkou. Rozložte na plata sušičky a sušte do polosucha (rajčata musí zůstat lehce vláčná). Smíchejte hrnek vody a hrnek tmavého vinného octa, přidejte 200 g sušených rajčat a nechte 2 h odležet. Poté rajčata osušte a dejte do suchých horkých sklenic. Přidejte sušené chilli papričky, bobkový list, tymián a česnek nakrájený nadrobno. Zalijte panenským olivovým olejem a dobře uzavřete.

Jak sušit houby?

.

Všichni milovníci houbaření to znají. Jen zaslechnou slůvko „rostou“ a už jsou v lese. A pak to je samá smaženice, houbový guláš, kulajda, bramboračka, houbová omáčka, houbové karbanátky, maso na houbách … prostě houby v každém jídle, v sušičce i v mrazáku. A co takhle si vyrobit domácí houbové koření, abychom si houbové aroma mohli naplno vychutnat i v zimě?

Houbové koření

.

Základem je houby pořádně usušit. Na koření budete potřebovat 500 g sušených hub, 60 g sušené cibule, půl lžičky drceného kmínu a koriandru, čtvrt lžičky pepřové směsi, lžičku mořské soli, 2 lžičky sušeného libečku a špetku muškátového oříšku. Všechny suroviny vložte do chopperu a důkladně rozmixujte. Vložte do suché nádoby, dobře uzavřete a skladujte v suchu a chladu. Koření je výborné k dochucení mnoha jídel, jako např. polévky, omáčky, maso nebo při výrobě domácí paštiky.