Připravte si svatomartinské menu v pohodlí domova

07.11.2022

Svátek sv. Martina předznamenává příchod zimy, a proto se k němu váže také jedna z nejznámějších pranostik „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“. Na sníh si zřejmě ještě nějakou dobu počkáme, ale to nevadí, další neodmyslitelnou součást tohoto svátku si můžeme užít naplno. Pojďme si společně připravit tradiční svatomartinské menu a dopřát si gurmánský zážitek v pohodlí svých domovů.

.

Jak připravit dokonalou Svatomartinskou husu?

.

Tradice pečení husy na svátek sv. Martina sahá přibližně do 15. století. Abychom si i my na tomto slavnostním jídle opravdu pochutnali, důležitý je správný výběr masa. Ideální hmotnost husy by se měla pohybovat mezi třemi a pěti kilogramy. Čím mladší a menší husu vyberete, tím bude mít křehčí a jemnější maso. Zakoupíte-li husu mraženou, dejte ji na dva dny před přípravou do lednice, aby se postupně rozmrazila. Husu začněte připravovat den dopředu. Dobře očištěnou ji pořádně prosolte a okmínujte. Druhý den dejte husu do pekáčku společně s nakrájenými jablky nebo hruškami, kterými naplníte i samotnou husu. Maso tak zůstane pěkně šťavnaté i při dlouhém pečení. Podlijte vínem, zakryjte poklicí a nechte 3 h odpočinout v pokojové teplotě. Poté pomalu pečte na 90 °C cca 10 h (nejlépe přes noc). Troubu neotvírejte, husu není potřeba podlévat. Po uplynutí času zvyšte teplotu na 120 °C a pečte ještě další 4 h. Nakonec sundejte poklici a při 180 °C dopečte za občasného podlití dozlatova.

S přípravou husy vám pomohou:

.

.

.

Husí kaldoun s játrovými knedlíčky

.

Tato polévka je další tradiční pochoutkou, která se váže ke svátku sv. Martina, a do které zpracujete všechny zbytky ze svatomartinské husy. Základem této polévky je poctivý vývar, u kterého se opět vyplatí nespěchat. Vaříme ho pomalu přibližně 3 h na 90 °C, následně přidáme očištěnou kořenovou zeleninu, cibuli i se slupkou, česnek, petrželovou nať, bobkový list a pár kuliček pepře a nového koření a další hodinu a půl povaříme. Hotový vývar scedíme, maso obereme a společně s droby nakrájíme na malé kousky. Pak už se můžeme vrhnout na samotný kaldoun. V hrnci rozehřejeme máslo, na kterém dozlatova orestujeme nadrobno nakrájenou kořenovou zeleninu s cibulí. Osolíme, zaprášíme moukou a krátce promícháme. Zalijeme vývarem, přivedeme k varu a půl hodiny povaříme. Následně přidáme smetanu s muškátovým oříškem, krátce povaříme a odstavíme. Přidáme nakrájené maso s droby a čerstvou petrželku. Podáváme s játrovými knedlíčky.

.

S přípravou polévky vám pomohou:

.

.

.

Svatomartinské rohlíčky

.

Žádné správné hodování se neobejde bez sladké tečky. Pro svatomartinské hody představují tuto sladkou složku tradiční svatomartinské rohlíčky plněné ořechovou náplní.

.

Suroviny na těsto: 225 g hl. mouky, 1 PL moučkového cukru, 2 žloutky, 125 g másla, 75 ml smetany na šlehání, špetka soli. Ze všech surovin zpracujeme těsto, které zabalíme do potravinářské fólie a dáme na půl hodinky vychladit do lednice.

.

Suroviny na ořechovou náplň: 100 g mletých vlašských ořechů, 65 g moučkového cukru, 1 bílek, 1 vanilkový cukr. Všechny suroviny smícháme do husté hmoty a dáme do lednice.

.

Z těsta vykrajujeme trojúhelníky asi 3 mm silné, na které dáme náplň a kraje těsta potřeme bílkem. Srolujeme do rohlíčků a okraje důkladně spojíme. Hotové rohlíčky dáme na plech s pečicím papírem, potřeme rozšlehaným vejcem a pečeme na 180 °C zhruba 20 minut dozlatova. Upečené rohlíčky posypeme moučkovým cukrem a podáváme.

S přípravou rohlíčků vám pomohou:

.

.

.

Bez dobrého vína se žádná hostina neobejde

.

Další nepostradatelnou součástí svatomartinského stolu je svatomartinské víno. Jedná se o první víno daného ročníku se svěží a ovocnou chutí, kterou si však uchová jen pár měsíců. Proto není svatomartinské víno vhodné na dlouhodobou archivaci a doporučuje se zkonzumovat nejlépe do konce roku, nejpozději však do jara. Svatomartinské víno může být bílé, růžové i červené, ale vždy se jedná o víno suché. Slavnostní otevírání připadá již tradičně na 11.11. v 11 hodin a 11 minut. Od této chvíle se mohou tato vína prodávat a konzumovat.

Se správným uskladněním vína vám pomohou:

.